Moda żywieniowa 2016
Świat dostał bzika na punkcie zdrowej żywności. Ludzie są w stanie wydać więcej pieniędzy j na produkty z pewnego i zaufanego źródła. Czytają etykiety i coraz częściej sprawdzają skład kupowanego jedzenia.
Każdy kolejny rok przynosi ze sobą coś nowego. Tak samo jest z produktami spożywczymi. Z każdym następnym dniem zyskują one na popularności i coraz więcej osób zaczyna odżywiać się „modnie”.
Moda i trendy to termin, który jak widać nie odnosi się jedynie do ubrań! Dzisiaj sprawdzimy co jest modne i czym zajada się świat w 2016 roku jeśli chodzi o produkty żywnościowe.
1.ROŚLINY STRĄCZKOWE
Są świetnym źródłem witamin i białka (poch. roślinnego). Rośliny strączkowe powinny stanowić nieodzowny element zdrowej diety, zapobiegającej otyłości i chroniącej organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Oprócz tego rośliny te mają bardzo dobry wpływ na środowisko. Podczas wzrostu wiążą azot i użyźniają dzięki temu glebę. Oprócz grochu i fasoli do naszych koszyków sklepowych coraz częściej trafia soczewica, a przede wszystkim ciecierzyca. W społeczeństwach, w których ciągle brakuje czasu, nasiona roślin strączkowych nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ ich przygotowanie jest czasochłonne. Stąd 2016 jest rokiem przetworów z nasion roślin strączkowych – mąk, past i pasztetów.
2. ZDROWE TŁUSZCZE
Nie ważna jest ilość, ale jakość tłuszczu. Naukowcy w tym temacie są zgodni. Dietetycy zachęcają do spożywania tych zdrowych, czyli nienasyconych. Gdzie je znajdziemy? W oliwie z oliwek, morskich rybach, oliwkach, nasionach i awokado. Awokado w 2016 jest bardzo popularnym warzywem. Można je dodawać do prawie wszystkiego. Na śniadanie możemy zjeść jajka na miękko z awokado i miksem sałat, na podwieczorek budyń na bazie z awokado a na kolację guacamole.
3. STAROŻYTNE ZIARNA
Nie oglądaj się tylko leć do sklepu po milkę abisyńską, proso, amarant, orkisz, kamut itd. Są bogate w błonnik, białko, witaminy z grupy B i składniki odżywcze. Będą idealne jako dodatki do sałatek lub dań z ryżu lub makaronu. Możesz też zagotować je na mleku i podać z owocami na śniadanie.
4. MISECZKI
Co to takiego? To nowe talerze. Będą zawierały jednogarnkowe i bardzo zdrowe potrawy od śniadań do kolacji. W porannej miseczce możesz zjeść jogurt z owocami, ziarnami i orzechami. Na lunch możesz sięgnąć po miseczkę z sałatą, która będzie miała w swoim składzie mnóstwo warzyw. A co z obiadową miseczką? Możesz zjeść w niej ryż, makaron, fasolę czy tofu. Zamiast kremowych sosów wybierz lekkie dressingi.
5. WARZYWA ZAMIAST MAKARONU
W 2016 jemy więcej warzyw! Możemy ich jeść jeszcze więcej dzięki jednej prostej sztuce a mianowicie zamiany makaronu na warzywa. Dzięki specjalnym obieraczkom cukinia, marchewka, dynia, buraki czy rzepa mogą wyglądać jak prawdziwy makaron. Dzięki takiemu zabiegowi kaloryczność dań jest niższa. My zaś dostarczymy organizmowi więcej cennych składników. To też świetny sposób, żeby podać warzywa dzieciom w fajny sposób.Oczywiście nie rezygnujemy całkowicie z makaronu, zwłaszcza pełnoziarnistego!
6. DANIA OPARTE NA WARZYWACH
Doceńmy rośliny w kuchni! Kuchnia w 2016 koncentruje się właśnie na roślinach. Szczególnie popularne są kalarepa, jarmuż, pasternak, portulaka, kolorowe dynie, zielony kalafior, kolorowa marchew.
7. BURAKI
O popularności awokado była już mowa. Okazuje się jednak, że dorównuje mu także burak. Dotychczas był niedocenianym warzywem korzeniowym. W 2016 roku buraki kupujemy coraz chętniej w postaci surowej i przetworów – jako sok jednoskładnikowy lub z dodatkiem owoców, pastę do pieczywa czy napój dla sportowców. Spożywanie buraków wpływa na nas bardzo pozytywnie. Są one bogate w błonnik, składniki mineralne i betalaniny. Buraki mają działanie przeciw utleniające, redukujące stany zapalne w organizmie i chronią komórki przed rozwojem nowotworów.
Jeśli chodzi o modę w odżywianiu to możemy ją bez obaw kopiować. Grozi to tylko polepszeniem swojej diety, samopoczucia i być może wyglądu, a Wy jakie produkty najczęściej spożywacie w tym roku? Macie swoich faworytów?
*** ŻRÓDŁO: portalzdrowie ***